Dimension

Helping behaviour

"Pick the top-3 co-workers that helped you most during the last month."

Network density between departments: 16%

Dimension

Gratitude

"Pick the top-3 co-workers that you've been most grateful to in the last 6 months."

Network density between departments: 14.7%

Dimension

Positive energy

"Pick the top-3 co-workers that gave you the most positive energy in the last month."

Network density between departments: 16.5%

Show dimension

Helping Heroes

Best connected individuals within this organization:
  1. Cynthia Strecker (18)
  2. Isadora Tolentino (18)
  3. Al Aye (17)
Strongest connectors between departments:
  1. Nancy Benham (12)
  2. Sharleen Richards (6)
  3. Raye Grose (5)

Gratitude Giants

Best connected individuals within this organization:
  1. Estelle Severin (19)
  2. Dewitt Stacey (17)
  3. Marshall Murawski (15)
Strongest connectors between departments:
  1. Nancy Benham (13)
  2. Dionna Golston (5)
  3. Arron Mercado (4)

Positivity Producers

Best connected individuals within this organization:
  1. Denna Jahnke (17)
  2. Shirley Carte (15)
  3. Kimbra Lieber (15)
Strongest connectors between departments:
  1. Nancy Benham (14)
  2. Lyn Minich (6)
  3. Cari Ashlock (4)
Search a person
  • Nancy Benham

    Team: Board
  • Ruthie Mauney

    Team: Social Development
  • Ila Hopping

    Team: Employment and Learning
  • Tosha Kowal

    Team: Research and Development
  • Nathalie Dykes

    Team: Employment and Learning
  • Sharleen Richards

    Team: Admissions Office
  • Denna Jahnke

    Team: Personnel
  • Chandra Kaplan

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Lenora Eidt

    Team: Cabinet Office
  • Hui Lupton

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Loyce Bricker

    Team: Cabinet Office
  • Emanuel Shain

    Team: Education
  • Madaline Bunker

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Raye Grose

    Team: Human Resources
  • Mandie Skoglund

    Team: Environment
  • Hal Pendergrass

    Team: Regional Development
  • Josue Schwindt

    Team: Communication
  • Loree Coop

    Team: Customer Service
  • Amparo Isabell

    Team: Research and Development
  • Ronald Langan

    Team: Administration
  • Milton Renzi

    Team: Personnel
  • Consuela Oatis

    Team: International Development
  • Ji Mccary

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Mikki Swartz

    Team: Human Resources
  • Ophelia Consiglio

    Team: Environment
  • Thomasina Mineau

    Team: Research and Development
  • Naoma Turnbull

    Team: Public Relations
  • Arron Mercado

    Team: Justice
  • Michelina Brandy

    Team: Customer Service
  • Waylon Eisenstein

    Team: Health
  • Jen Steveson

    Team: Astronomy
  • Son Gordy

    Team: Communication
  • Shella Solar

    Team: Personnel
  • Marinda Gillies

    Team: International Development
  • Jonathon Levis

    Team: Public Relations
  • Tara Desai

    Team: Admissions Office
  • Jules Eckhart

    Team: International Development
  • Hellen Setzer

    Team: Social Development
  • Harrison Tyndall

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Meri Dabbs

    Team: Environment
  • Iluminada Lau

    Team: Health
  • Terina Joiner

    Team: Administration
  • Jospeh Whitner

    Team: Admissions Office
  • Anastacia Siegrist

    Team: Social Development
  • Roseanne Curran

    Team: Communication
  • Season Hadley

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Guillermina Humphreys

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Noe Cowens

    Team: Personnel
  • Amada Vencill

    Team: Cabinet Office
  • Tawnya Clasen

    Team: Environment
  • Amber Shipe

    Team: Human Resources
  • Roxie Blazek

    Team: Customer Service
  • Elwood Mcgeehan

    Team: Personnel
  • Jeff Lemire

    Team: Regional Development
  • Rudy Sleeth

    Team: Environment
  • Ardell Lukach

    Team: Regional Development
  • Esperanza Hoey

    Team: Public Relations
  • Mikel Matta

    Team: Regional Development
  • Laure Ostrander

    Team: Employment and Learning
  • Tommy Flakes

    Team: Human Resources
  • Juliette Barfield

    Team: Environment
  • Sherman Parvin

    Team: Administration
  • David Carpio

    Team: Environment
  • Bettyann Mciver

    Team: Human Resources
  • Minerva Earnest

    Team: Employment and Learning
  • Theresia Behan

    Team: Environment
  • Elanor Bridgeman

    Team: Administration
  • Anderson Heesch

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Lakeshia Wetherington

    Team: Communication
  • Laci Mclachlan

    Team: Admissions Office
  • Nathanael Lisle

    Team: Education
  • Juliann Preuss

    Team: Customer Service
  • Joe Northrup

    Team: Public Relations
  • Dewitt Stacey

    Team: Public Relations
  • Candida Zufelt

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Jenni Schier

    Team: Cabinet Office
  • Lydia Puente

    Team: Human Resources
  • Ellan Ocegueda

    Team: Administration
  • Tonia Neu

    Team: Astronomy
  • Tiffiny Bowlin

    Team: Astronomy
  • Felicita Harn

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Fay Mestayer

    Team: Environment
  • Melita Demello

    Team: Customer Service
  • Angie Arline

    Team: Admissions Office
  • Ernestina Winegar

    Team: Social Services and Public Safety
  • Adelia Mcgilvray

    Team: Cabinet Office
  • Arlene Mullarkey

    Team: Communication
  • Mafalda Magoon

    Team: Cabinet Office
  • Vaughn Snipes

    Team: Environment
  • Jacquline Weide

    Team: Communication
  • Love Paradis

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Somer Wojtczak

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Rena Flynt

    Team: Customer Service
  • Ahmed Kindell

    Team: Employment and Learning
  • Douglas Hawes

    Team: Social Services and Public Safety
  • Kenya Zinn

    Team: Health
  • Julee Schmeltzer

    Team: Employment and Learning
  • Lahoma Topham

    Team: Astronomy
  • Kandice Paek

    Team: Personnel
  • Magaret Rollo

    Team: Admissions Office
  • Nadia Chock

    Team: Social Services and Public Safety
  • Effie Wynter

    Team: Employment and Learning
  • Heike Popa

    Team: Admissions Office
  • Katelin Mcjunkin

    Team: Admissions Office
  • Wilhelmina Rollin

    Team: Social Services and Public Safety
  • Wayne Murchison

    Team: Social Services and Public Safety
  • Danilo Vines

    Team: Environment
  • Eleanor Darrigo

    Team: Human Resources
  • Ali Sasser

    Team: Research and Development
  • Angela Fabela

    Team: Cabinet Office
  • Nigel Jaeger

    Team: International Development
  • Gilberto Maxton

    Team: Admissions Office
  • Estela Truitt

    Team: Social Development
  • Shan Shih

    Team: Research and Development
  • Lillian Pritts

    Team: Social Development
  • Luciano Ruffino

    Team: Research and Development
  • Estell Windle

    Team: Customer Service
  • Soledad Ramon

    Team: Social Development
  • Raymundo Vath

    Team: Regional Development
  • Mickey Nilson

    Team: Public Relations
  • Nada Koerner

    Team: Cabinet Office
  • Tomoko Beauregard

    Team: Justice
  • Amelia Frisbee

    Team: Cabinet Office
  • Jaqueline Pirkle

    Team: Education
  • Clarinda Mccallum

    Team: Regional Development
  • Cammie Cranfill

    Team: Social Development
  • Ethelene Baginski

    Team: Employment and Learning
  • Andre Souder

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Dino Prock

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Lyn Minich

    Team: Education
  • Clarissa Randell

    Team: Cabinet Office
  • Berna Rosenfeld

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Earline Mckillip

    Team: International Development
  • Antonietta Montag

    Team: Social Development
  • Shani Holyfield

    Team: Research and Development
  • Jammie Lesko

    Team: Education
  • Nancee Pipes

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Jutta Prowse

    Team: Social Services and Public Safety
  • Margarite Naranjo

    Team: Justice
  • Earl Abernethy

    Team: Admissions Office
  • Aleida Heberling

    Team: Public Relations
  • Sylvie Latta

    Team: Employment and Learning
  • Letha Blizzard

    Team: Regional Development
  • Vicki Mccalla

    Team: Public Relations
  • Janice Hyche

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Ching Whiting

    Team: Health
  • Linn Eades

    Team: Employment and Learning
  • Micheline Herren

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Florence Paro

    Team: Justice
  • Yvonne Russi

    Team: Admissions Office
  • Junior Counter

    Team: Human Resources
  • Tonisha Lapp

    Team: Environment
  • Neville Frenzel

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Charline Curley

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Amos Koepsell

    Team: Social Services and Public Safety
  • Pearl Dewees

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Estelle Severin

    Team: Environment
  • Verna Akbar

    Team: Research and Development
  • Joesph Hutson

    Team: Public Relations
  • Laveta Littlepage

    Team: Admissions Office
  • Alesha Zamor

    Team: Admissions Office
  • Melina Rahman

    Team: Astronomy
  • Tari Yousef

    Team: Environment
  • Isadora Tolentino

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Lanelle Courts

    Team: Health
  • Adrianne Soukup

    Team: Admissions Office
  • Olive Frisbie

    Team: Social Development
  • Darlena Casaus

    Team: Personnel
  • Dianna Stillman

    Team: Education
  • Tommye Linson

    Team: Social Services and Public Safety
  • Liane Queener

    Team: International Development
  • Vince Posada

    Team: Health
  • Caprice Andrea

    Team: Customer Service
  • Clifton Mireles

    Team: Administration
  • Jesica Coloma

    Team: Environment
  • Kacie Kostelnik

    Team: Human Resources
  • Jami Winchell

    Team: Admissions Office
  • Rudolf Calabrese

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Londa Halperin

    Team: Cabinet Office
  • Candida Shindler

    Team: Public Relations
  • Kari Doi

    Team: Astronomy
  • Megan Gardella

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Hyon Huntzinger

    Team: Employment and Learning
  • Phung Tarwater

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Dionna Golston

    Team: Customer Service
  • Zenaida Thacker

    Team: Administration
  • Kyong Bearden

    Team: Research and Development
  • Abby Judy

    Team: Health
  • Leigh Keough

    Team: Regional Development
  • Tawnya Peaden

    Team: Regional Development
  • Jodee Solie

    Team: Social Services and Public Safety
  • Ericka Wireman

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Margurite Litz

    Team: Communication
  • Bella Weidner

    Team: Astronomy
  • Bruna Frias

    Team: Education
  • Hee Jenks

    Team: Research and Development
  • Dennis Aubin

    Team: Public Relations
  • Johnathan Wheelock

    Team: Customer Service
  • Terina Savidge

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Carmelina Finley

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Brad Rising

    Team: Public Relations
  • Eileen Dunworth

    Team: Personnel
  • Cynthia Strecker

    Team: Personnel
  • Jone Cahall

    Team: Admissions Office
  • Corene Kratochvil

    Team: Human Resources
  • Helga Fogal

    Team: Astronomy
  • Roseann Kimball

    Team: Health
  • Stevie Julius

    Team: Administration
  • Trent Super

    Team: Employment and Learning
  • Riley Horrigan

    Team: Astronomy
  • Sherill Dinapoli

    Team: Research and Development
  • Charisse Tuller

    Team: Public Relations
  • Magaret Veasey

    Team: International Development
  • Alisia Woodby

    Team: Customer Service
  • Tod Johnston

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Martina Caro

    Team: Research and Development
  • Glennie Inskeep

    Team: Environment
  • Taisha Merida

    Team: Environment
  • Adela Degree

    Team: Customer Service
  • Garnett Starrett

    Team: Administration
  • Emeline Fulgham

    Team: Personnel
  • Adelaide Scurry

    Team: Admissions Office
  • Floyd Heine

    Team: Health
  • Shirlene Bien

    Team: Customer Service
  • Krishna Stribling

    Team: Astronomy
  • Terri Tabor

    Team: Regional Development
  • Jena Cebula

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Mei Redfern

    Team: Research and Development
  • Kimbra Lieber

    Team: Employment and Learning
  • Francoise Baptista

    Team: Employment and Learning
  • Amy Karns

    Team: International Development
  • Bert Gallaway

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Misti Casas

    Team: Cabinet Office
  • Kimberlie Corley

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Yon Bergstrom

    Team: Environment
  • Ja Kensinger

    Team: Public Relations
  • Patience Bennet

    Team: Cabinet Office
  • Cari Ashlock

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Tommie Cutler

    Team: Research and Development
  • Nicole Pozo

    Team: Human Resources
  • Norman Noble

    Team: Education
  • Genny Madigan

    Team: Personnel
  • Margarett Remer

    Team: Cabinet Office
  • Theron Tricarico

    Team: Health
  • Billie Tiernan

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Pennie Sneller

    Team: Education
  • Belinda Hout

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Hallie Bondi

    Team: Human Resources
  • Heath Leboeuf

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Marshall Murawski

    Team: Customer Service
  • Richie Younce

    Team: International Development
  • Nathan Pavlak

    Team: Astronomy
  • Rico Vicks

    Team: Regional Development
  • Israel Ruffo

    Team: Employment and Learning
  • Nolan Northern

    Team: Social Services and Public Safety
  • Jonah Kinloch

    Team: Employment and Learning
  • Chet Wight

    Team: Justice
  • Gus Varney

    Team: Social Services and Public Safety
  • Shayne Pigott

    Team: Research and Development
  • Mario George

    Team: Astronomy
  • Shirley Carte

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Rod Pines

    Team: Education
  • Lou Paradis

    Team: Social Services and Public Safety
  • Armando Mleczko

    Team: Environment
  • Palmer Mcnellis

    Team: Administration
  • Deshawn Spray

    Team: Administration
  • Jimmy Criddle

    Team: Social Services and Public Safety
  • Rosario Cade

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Tod Rey

    Team: Customer Service
  • Wes Deeb

    Team: Social Development
  • Stacey Dinger

    Team: Employment and Learning
  • Javier Berrios

    Team: Environment
  • Isiah Crays

    Team: Social Development
  • Ahmed Yokley

    Team: Cabinet Office
  • Floyd Hancock

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Everette Tanner

    Team: Social Development
  • Kirk Graham

    Team: Environment
  • Dick Chynoweth

    Team: Employment and Learning
  • Nelson Meeker

    Team: Justice
  • Haywood Durkee

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Bryce Edmiston

    Team: Public Relations
  • Seth Rosato

    Team: Health
  • Oswaldo Solar

    Team: Education
  • Jeffry Shehorn

    Team: Health
  • Vince Demartino

    Team: Agriculture and Rural Development
  • Loren Howerton

    Team: Human Resources
  • Napoleon Marti

    Team: Employment and Learning
  • Al Aye

    Team: Admissions Office
  • Isidro Chmielewski

    Team: Education
  • Kristopher Partington

    Team: Education
  • Weston Boyles

    Team: Research and Development
  • Noble Poindexter

    Team: Enterprise, Trade and Investment
  • Erick Casselman

    Team: Public Relations
  • Delbert Credle

    Team: Astronomy
  • Jerold Schissler

    Team: International Development
  • Karl Arizmendi

    Team: Customer Service
  • Jim Mccampbell

    Team: Employment and Learning
  • Barney Wickert

    Team: Employment and Learning
  • Emmett Mell

    Team: Cabinet Office
  • Cleo Saunder

    Team: Astronomy
+
-
?
Color of groups
Colors represent different departments in the organisation.
Type of nodes
Full color nodes represent employees. Nodes with white on the inside represent managers. White nodes represent board level management.
Size of nodes
Larger nodes represent better connected individuals. This is calculated by (number of connections * quality of connections).
Lines
Thicker lines represent more positive connections.
Green star in front of name
Individual is in top-3 of best connected individuals within this organization.
Blue star in front of name
Individual is in top-3 of strongest connectors between departments.

Department


Total score

Bridges


Times ranked #1

Times ranked #2

Times ranked #3